Kuinka paljon menee kuukaudessa ruokaan?

Näinä aikoina, kun kaikenlainen säästäminen ja oman kulutuksen tiedostaminen on uusi musta, olen minäkin, itse asiassa jo jonkin aikaa, seuraillut paljonko meillä menee ruokaan rahaa. Seuraaminen on sinällään helppoa, koska kaikki päivittäisostot maksetaan minun Norwegianin kortilla ja kortin kuukausiraportista on helppo shortata menot käyttöpaikoittain. Tämän helppouden takia en ole saanut aikaiseksi kerätä kuitteja talteen, joten ostoskorin tarkkaa sisältöä en pysty sanomaan. Mutta sen verran samat artikkelit jääkaapissa näkyy pyörivän, jotta arvaus osunee aika lähelle.

Kyseessä on siis kahden, työssäkäyvän aikuisen talous, jossa molemmat treenaa säännöllisesti. Lounaita ei syödä ulkona, vaan kuljetamme 99%:sti duuniin omat eväät. Ruokakauppana käytetään Lidliä.

All my money

Ohessa muutaman sellaisen kuukauden menot, jolloin olemme olleet liki koko kuukauden himassa. Nämä siis taloustarvikkeisiin (mukana kaikki pesuaineet yms.) käytettyjä euroja. Ulkopuolelle jää sitten Alko.

  • Syyskuu 2017 562 €
  • Marraskuu 2017 519 €
  • Tammikuu 2018 478 €
  • Helmikuu 2018 432

Tuon lisäksi tulee abt jokatoinen kuukausi n. 60 €:lla kananmunia ja jauhelihaa suoraan tuottajalta ostettuna.

Mistä kauppakassi koostuu?

Pyrimme siihen, että kaupassa käydään kerran viikossa. Ja aikataulusyistä tämä päivä on pääsääntöisesti perjantai. Sanoisin, että kärrystä löytyy osapuilleen alla olevia artikkeileita:

Maitoa, broilerin ohutta leikettä (siis leivän päälle), ruisleipää, tomaatteja, salaattia, sipulia, kahvia, chiliä, inkivääriä, Härkistä, Nyhtökauraa, linssejä, tomaattimurskaa, herkkusieniä, raejuustoa, puddingia, seitiä, kalapuikkoja, riisiä (basmati), pastaa, levitettä, oliiviöljyä, teriyakikastiketta, kookosmaitoa, papuja jne.

Eli ihan perushommeleita. Tämän vuoden alussa tehtiin päätös, jotta kotimaista kurkkua ei talviaikaan osteta, samoin kuin avokadot on nyt laitettu toistaiseksi holdiin. Molemmat ympäristövaikutuksien takia. Aikaisemmin söimme myös aika paljon (ehkä kerran viikossa) kasvatettua lohta, mutta sillekin on nyt laitettu stoppi eli ostetaan max. kerran kuukaudessa, jos on tarjouksessa.

Kun tuota listaa katsoo, niin en tavallaan ymmärrä, kuinka tuohon saa kulumaan satasia kuukaudessa. Toki Lidlin DeLuxe -viikot pompsauttaa laskua kohdille osuessaan ja lisäksi minulla on omituinen tapa hamstrata kuivatavaraa kaappeihin, kuin ydinsotaan valmistautuen. Paitsi tomaattimurska on aina loppu. Mutta joo, ilmeisesti ruoka vaan maksaa tuon verran.

receipt-1274307_1920.jpg

No voisiko tuosta vielä nipistää?

Varmastikin voisi, mutta en loppupeleissä usko, että mitenkään merkittävästi. Ruokaa kuitenkin kuluu ja sen oltava ravintoarvoiltaan sellaista, jotta jaksaa jumpata. Meillä varmastikin suurin säästö koituu siitä, että syömme omia eväitä emmekä käytä työpaikkalounaita. Jo pelkästään niihin menisi edukaassakin paikassa kahdelta hengeltä noin 320 €/ kk. Enkä usko, että kauppaan menevä raha pienenisi suhteessa saman verran. Maaliskuussa olisi tarkoitus kerätä kuitit talteen ja seurata vähän tarkemmin, että mitä sitä oikeasti on ostettu. Ehkä mä sitten olen viisaampi, miksi sitä menee noinkin paljon.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google+ photo

Olet kommentoimassa Google+ -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

w

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s